Tapolcán – ahogy erről az írásos források is tanúskodnak – számtalan, különböző történelmi korokból származó régészeti lelet került elő az idők folyamán. Ez a gyorsan gyarapodó leletanyag a tapolcai múzeum megalapítását követően intézményünkben kapott helyet, megfelelő bemutatótér hiányában azonban nem tárhattuk a nagyközönség elé. 2009-ben nyílt lehetőségünk arra, hogy gazdag gyűjteményünk válogatott darabjaiból berendezzünk egy lapidáriumot. Az állandó kiállításunk címe: Egy város és vár története a faragott kőemlékek tükrében.
A kőtárban bemutatott ókori, középkori és kora-újkori kőfaragványok, valamint a három nyelvű (magyar, angol, német) műtárgyleírások segítségével megidézhetjük Tapolca és a városkörnyék történelmét.
A kiállítás kétségkívül leglátványosabb műtárgya a „Jézus születése” című középkori freskótöredék, amely eredetileg a plébániatemplom szentélyének falát díszítette és amely a Szent Családot ábrázolja – a freskónak azonban sajnos csak egyes részletei maradtak épen.
Ezek a műtárgyak kőbe faragva mesélnek Tapolca történetéről. Rajtuk keresztül bepillantást nyerhetünk a település távoli évszázadaiba, az egykor itt élő emberek életébe.